Електроліт і вода
Електроліт сірчанокислотний високої чистоти
У свинцево-кислотних акумуляторах завжди використовується сірчанокислотний електроліт, який є водним розчином сірчаної кислоти. Свинцево-кислотні стаціонарні акумулятори відкритого типу, що виготовляються за ДСТУ EN 60896-11, можуть постачатися в залитому і зарядженому стані або в сухозарядженому стані. При постачанні в залитому і зарядженому стані електроліт заливається в акумулятор на заводі-виробнику, а при постачанні в сухозарядженому стані він постачається окремо і заливається в акумулятор під час введення його в експлуатацію.
Електроліт, який використовується у свинцево-кислотних акумуляторах, є водним розчином сірчаної кислоти (H₂SO₄) з заданою густиною. У різних серіях відкритих акумуляторів застосовується електроліт з номінальною густиною 1,24 або 1,26 кг/л. Оскільки сухозаряджені акумулятори вже містять кислотний залишок (SO₄) у пластинах, густина електроліту, який заливається в елемент, на 0,01 кг/л менша за номінальну, тобто становить 1,23 або 1,25 кг/л.
Сірчанокислотний електроліт потрібної густини готується з концентрованої сірчаної кислоти і дистильованої води. Кожен з цих компонентів має відповідати вимогам за вмістом домішок, які зазначені в нормативних документах.
Свинцево-кислотні стаціонарні акумулятори закритого типу, виготовлені за ДСТУ EN 60896-21/-22 (акумулятори з клапаном надмірного тиску — герметизовані акумулятори), завжди заливаються електролітом на заводі-виробнику. Густина електроліту, що використовується в різних серіях герметизованих акумуляторів, становить 1,27-1,3 кг/л.
Під час роботи акумулятора відбувається процес дисоціації, тобто розкладання води на водень і кисень. У відкритих акумуляторах цей процес призводить до втрати води в електроліті. Прозорий корпус акумуляторного баку дозволяє контролювати рівень електроліту. Періодично (раз на 3-5 років) необхідно доливати дистильовану воду в акумулятор.
У закритих акумуляторах реалізований механізм рекомбінації, який дозволяє об’єднувати кисень і водень всередині акумуляторного баку, утворюючи молекули води.
При низьких температурах сірчанокислотний електроліт може замерзнути. Чим нижча його густина, тим вища температура замерзання. Під час розряду свинцево-кислотного акумулятора густина електроліту зменшується. У зв’язку з цим залиті акумулятори слід зберігати в зарядженому стані.
У випадку постачання сухозаряджених акумуляторів кислотний електроліт густиною 1,23 та 1,25 кг/л постачається в поліетиленових каністрах місткістю 30 літрів.
При самостійному приготуванні сірчанокислотного електроліту якість і хімічний склад сірчаної кислоти повинні відповідати вимогам ГОСТ 667-73, а дистильована вода, що використовується, повинна відповідати вимогам ГОСТ 6709-72.
Вода дистильована
Дистильована вода виготовляється методом фільтрації за допомогою блоку попередньої підготовки та установки водоочищення зворотного осмосу. Вона застосовується для приготування сірчанокислотного електроліту, а також для доливання в стаціонарні свинцево-кислотні акумуляторні батареї. Дистильована вода не підлягає обов’язковій сертифікації та не потребує отримання санітарно-епідеміологічного висновку на продукцію, проте вона повинна відповідати вимогам ГОСТ 6709-72